تیغه صندوق اقتصاد اقتصاد میلادی اقتصادی

تیغه: صندوق اقتصاد اقتصاد میلادی اقتصادی رونق اقتصادی کشورهای دیگر اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری، دیگر فقط به تلویزیون و روزنامه‌ها و حتی سایت‌های خبری ختم نمی‌شود؛ این روزها صفحات مهم و هواداری زیادی جهت این نامزده

نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

نامزد های ریاست جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می کنند؟

عبارات مهم : تصویر

تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری، دیگر فقط به تلویزیون و روزنامه ها و حتی سایت های خبری ختم نمی شود؛ این روزها صفحات مهم و هواداری زیادی جهت این نامزدها در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … وجود دارد که یکی از محبوب ترین آنها «اینستاگرام» هست. صفحات منتسب به حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی آقامیرسلیم و مصطفی هاشمی طبا چه کسانی را در اینستاگرام «فالو» یا «دنبال» کرده اند؟ چند نفر «فالوور» یا «دنبال کننده» دارند؟ جهت پاسخ به این پرسش ها به صفحات منتسب به شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری سرک کشیده ایم.

به گزارش ایلنا، فالو کردن در اینستاگرام را می توان به دو معنی دانست: اول آنکه کلمه معنای دنبال کردن کارهای کسی را می دهد. یعنی شخص فالوکننده می خواهد بداند فلان شخص در اینستاگرام چه چیزهایی جهت اشتراک می گذارد. در اینگونه مواقع معمولا فالو شدن متقابل، از طرف شخص فالوشده مدنظر فالوکننده نیست. مثل کسانی که صفحه صورت ها را (سیاسی، فرهنگی، ورزشی و…) دنبال می کنند و به صورت طبیعی این انتظار را ندارند که آن صورت هم حتما آن ها را فالو کند و بخواهد اشتراکات آن ها را دنبال کند.

نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

اما بعضی ؛ فالو کردن کسی در اینستاگرام را به معنی دراز کردن دست دوستی با او می دانند و انتظار دارند که حتما به وسیله آن شخص « فالوبک» شوند؛ یعنی آن شخص هم آن ها را فالو یا دنبال کنند. در این مواقع، «بک» ندادن دوستی از طرف کسی که او را دنبال کرده اند، ممکن است به اندازه ای بی ادبی تلقی شود که کاربر از خیر دوستی با او، دست کم در اینترنت بگذرد!

با این توضیح سراغ اشخاص مطرح این روزهای سیاست رفته ایم؛ کسانی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است اند و اتفاقا اینستاگرام را هم محلی جهت رساندن حرف های خود به مردم گزینش کرده اند.

تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری، دیگر فقط به تلویزیون و روزنامه‌ها و حتی سایت‌های خبری ختم نمی‌شود؛ این روزها صفحات مهم و هواداری زیادی جهت این نامزده

روحانی؛ بیشترین دنبال کننده

چندی پیش بود که «لایو» کوتاه پیج اینستاگرام حسن روحانی موجب تصویر العمل بازدیدکنندگان اینستاگرام و سایر شبکه های مجازی به خصوص کانال های خبر رسان تلگرام و توئیتر شد؛ «ادمین ها» یا گردانندگان صفحه رسمی مدیر جمهور کشورمان، مشغول آزمون ویدئوی زنده این شبکه اجتماعی بودند و این آزمون و خطای شان، تماشاگرهای زیادی داشت!

صفحه اینستاگرام حسن روحانی چند ماهی بعد از شروع دوره ریاست جمهوری اش یعنی در 12 آذرماه سال 1392 (3 دسامبر 2013) به راه افتاد؛ صفحه ای که با علامت آبی کنار نام کاربر، نشان می دهد به عنوان صفحه رسمی و مهم مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران ازسوی شبکه اینستاگرام آشنا شده است هست. ولی نخستین پست اینستاگرامی حسن روحانی چه بود؟ تصویری بود با توضیحی یک خطی در زیر آن و مربوط به عیادت روحانی از آسیب دیدگان زلزله دشتستان و برازجان در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس که جهت او تا این لحظه 904 لایک و 106 کامنت به همراه داشته است.

نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

صفحه اینستاگرامی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران بیش از یک میلیون فالوور یا دنبال کننده دارد و 31 صفحه را هم فالو یا دنبال کرده هست. جهت بسیاری از کاربرهای عادی اینستاگرام، میزان فالوور، لایک و فالو بک اهمیت زیادی دارد و حالا که صفحه او زیاد از پنج نامزد دیگر ریاست جمهوری فالوور دارد، می توان گفت که طرفداران روحانی خوشحال تر از دیگر طرفداران هستند.

در صفحه روحانی سری به بخش فالوشده ها می زنیم تا ببینیم گردانندگان این صفحه چه کسانی را دنبال می کنند. همانطور که گفته شد، پیج اینستاگرام روحانی 31 صفحه را دنبال می کند که البته از میان آن ها تنها 19 صفحه متقابلا او را فالو کرده اند. این را می توان به حساب این گذاشت که احتمالا میان سیاستمداران، معنای فالو شدن و فالو کردن متفاوت از بازدیدکنندگان عادی است.

تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری، دیگر فقط به تلویزیون و روزنامه‌ها و حتی سایت‌های خبری ختم نمی‌شود؛ این روزها صفحات مهم و هواداری زیادی جهت این نامزده

کسانی که با «فالوی» حسن روحانی «فالوبک» داده اند عبارتند از: صفحات حقیقی یا منتسب به آیت الله هاشمی رفسنجانی، جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پایگاه نشر تصویرهای دکتر روحانی و معاونت ها، سیدمحمد نهاوندیان، شهیندخت مولاوردی، دکتر حسن هاشمی، صفحه طرفداری حسن روحانی، عبدالرضا رحمانی فضلی، محمد شریعتمداری، محمود واعظی، رضا صالحی امیری، پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاونت علمی ریاست جمهوری، انتخابات 96، امیر سرلشگر شهید تیمسار منصور ستاری، حمید ابوطالبی و صفحه پویش ملی روحانی 96.

صفحه هایی منتسب به صفحه ای راجع به امام خمینی (ره)، صفحه ای به نام پرتال امام خمینی(ره)، صفحه سایت خبری آیت الله خامنه ای، سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی، معصومه ابتکار، خاتمی مدیا، علی لاریجانی، علی اکبر ناطق نوری، اکبر ترکان، صفحه نشر اندیشه شهید بهشتی و صفحه بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری هم از مواردی هستند که در مقابل، صفحه رسمی روحانی را دنبال نکرده اند. البته صفحه مسعود سلطانی فر (وزیر ورزش و جوانان)، صفحه رسمی روحانی را دنبال نکرده و به جای آن سه صفحه دیگر یعنی پایگاه نشر تصویرهای دکتر روحانی و معاونت ها، پرتره مدیر جمهور و روحانی تنها نیست را فالو کرده است.

نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

صفحه اینستاگرامی حسن روحانی تا تاریخ 6 اردیبهشت ماه، 875 پست منتشر کرده هست؛ پست هایی که اغلب به دیدارها و فعالیت های مدیر جمهور می پردازد یا جمله هایی کوتاه از او را همراه با تصویر هایی اختصاصی منتشر می کند. البته گاهی تسلیت درگذشت اشخاص هنری و اجتماعی هم در این میان به چشم می خورد. آدرس دو توئیتر فارسی و انگلیسی روحانی و نشانی سایت او هم در صفحه اینستاگرامی مدیر جمهور کشورمان درج شده است است.

از طرفی این صفحه در بخش های لایو و استوری اینستاگرام نیز فعال هست، البته نه به اندازه صفحه ابراهیم رئیسی.

رئیسی؛ هر روز دو استوری

11 دی ماه 1394، روزی است که سیدابراهیم رئیسی نخستین پست اینستاگرامی خود را منتشر کرده هست؛ چیزی بیش از دو ماه قبل از انتخابش به عنوان تولیت آستان قدس رضوی. در این مدت و تا تاریخ ششم اردیبهشت، 858 پُست در این صفحه بارگزاری شده است هست؛ پُست هایی که اغلب همراه عکسی، به شرح فعالیت ها و برنامه های تولیت آستان قدس رضوی، دیدار با مردم روستاهای مختلف، دیدارهای رسمی و… تخصیص داده شده است دارد.

اولین پست ابراهیم رئیسی مربوط به وقت فعالیتش به عنوان دادستان کل کشور و حضور او در همایش طلایه داران بصیرت مربوط به هشتم دی ماه 94 در رشت است که این تصویر 271 لایک و 9 کامنت دارد. البته آخرین تصویر های این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به طور میانگین 12هزار لایک جهت او آورده است.

صفحه ابراهیم رئیسی در اینستاگرام 108هزار نفر فالوور دارد و 10 صفحه را هم دنبال کرده هست. به جز صفحه سایت آیت الله علم الهدی و صفحه رسمی حرم مطهر امام رضا(ع)، هیچ کدام به طور متقابل صفحه رئیسی را دنبال نکرده اند؛ صفحاتی همچون سایت خبری آیت الله خامنه ای، صفحه ای راجع به امام خمینی (ره)، آستان قدس حسینی، العتبه الکاظمیه المقدسه، صفحه رسمی عتبات عسکری مقدسه، صفحه عتبات علویه مقدس، آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه و صفحه عتبات زینبیه مقدس، که در میان آنها اسامی اشخاص حقیقی به چشم نمی خورند. به این ترتیب، می توان گفت که ابراهیم رئیسی، فعالیت هیچ سیاستمداری را در اینستاگرام دنبال نمی کند.

در میان پست های اینستاگرامی صفحه منتسب به ابراهیم رئیسی، خبر های تسلیتی جهت درگذشت حمید سبزواری، آیت الله واعظ طبسی و شهادت آیت الله نمر هم به چشم می خورد، ولی فعالیت های روزهای اخیر این صفحه زیاد انتخاباتی و در جهت معرفی نظر های اوست. از وقت عضویت رئیسی در انتخابات تاکنون، این صفحه روزانه دو یا زیاد تصویر منتشر می کند.

این صفحه در بخش لایو و به خصوص استوری بیش از همه فعال هست. بخش لایو که مربوط به پخش زنده صحبت هایش می شود و در استوری که یک تصویر فقط 24 ساعت در معرض دید می ماند، معمولا هر روز تا دو تصویر به اشتراک می گذارد.

نکته جذابی که در بخش لایو این صفحه رخ داد، همزمانی پخش صحبت او با افتتاح طرح های عمرانی در استان فارس به وسیله روحانی بود که صفحه مدیر جمهور هم این افتتاح را به صورت لایو پخش کرد. بخش کامنت ها در لایو رئیسی بسته بود ولی کامنت های لایو روحانی جهت اظهارنظرها باز گذاشته شده است بود، همین عنوان هم محلی شد جهت بجث های گوناگون در دیگر شبکه های اجتماعی.

جهانگیری: من و مدیر جمهور دوستیم

«فکر نمی کنم در هیچ مقطعی بین مدیر جمهور و معاون اولش چنین رابطه صمیمانه ای وجود داشته باشد» این جمله را اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی و نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، همراه با فیلمی در اینستاگرام خود منتشر کرده؛ فیلمی که در آن تصویر های خندان او و روحانی، کنار هم قرار گرفته است.

معاون اول روحانی 31 شهریور سال 93 ( 22 سپتامبر 2014) نخستین پست اینستاگرامی خود را منتشر کرده و از آن روز تا ششم اردیبهشت ماه، 476 تصویر را بارگزاری کرده هست. در این صفحه آدرس کانال خبر رسان تلگرام جهانگیری و آدرس سایت معاونت نیز درج شده است است.

بدرقه مدیر جمهور به آمریکا جهت شرکت در مجمع عمومی شرکت ملل، نخستین تصویری است که جهانگیری در اینستاگرام منتشر کرده؛ تصویری که جهت او 331 لایک و 39 کامنت داشته هست. البته این روزها، پست های اینستاگرامی او به طور میانگین 4 هزار لایک دارد.

صفحه اسحاق جهانگیری تا روز ششم اردیبهشت ماه، 105 هزار فالوور دارد و او فقط 5 صفحه را دنبال کرده هست. پنج صفحه ای که به وسیله این صفحه فالو شده است اند عبارتند از صفحه سایت خبری آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، جواد ظریف، محمود نادری و صفحه رسمی ابراهیم جهانگیری. از میان این پنج صفحه، به جز صفحه سایت خبری رهبری و جواد ظریف، مابقی در برابر او را فالو یا دنبال کرده اند.

صفحه اینستاگرام جهانگیری مشمول بر دیدارها و شرح فعالیت های او در حوزه معاونت هست؛ ولی لابه لای آن، تصاویری هم از اشخاص درگذشته به چشم می خورد که با خبر تسلیت جهانگیری همراه هست؛ افرادی مانند داود رشیدی، سلیم موذن زاده، منصور پورحیدری، مرضیه حدیدچی. در کنار این تسلیت ها، خبر تبریک به قهرمانان المپیک هم به چشم می خورد.

قالیباف: بادیگارد را دیدم

صفحه محمدباقر قالیباف در اینستاگرام، 20 آذرماه 1393 (11 دسامبر 2014) با تصویری از مرقد امام علی(ره) افتتاح شد؛ تصویری که در زیر آن به امام اول شیعیان سلام شده است بود و «جهادـ ادامه ـ دارد»، «ایران ـ سربلند، بسم ـالله»، «نجف» و «کربلا» ازجمله هشتگ های زیر آن بود. نخستین پست اینستاگرامی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران 199 لایک و 12 کامنت داشته است.

اینستاگرام قالیباف تا تاریخ ششم اردیبهشت ماه، حدود 58هزار و 800 فالوور دارد و در برابر تنها سه صفحه را دنبال کرده هست؛ صفحه منتسب به سایت آیت الله خامنه ای، صفحه ای راجع به امام خمینی (ره) و الیاس قالیباف (پسرش). این یعنی قالیباف هم مانند رئیسی صفحه شخصی هیچ سیاستمداری را دنبال نمی کند. تصور کنید که هنگامی که ادمین این صفحه یا در مواقعی حتما خود قالیباف، وارد صفحه اینستاگرامش می شود، با توجه به اینکه تنها 3 صفحه فالو شده است اند، در بخش پست ها، چقدر صفحه خالی خواهد بود.

تا تاریخ ششم اردیبهشت، 434 پُست در پیج اینستاگرام قالیباف که در آن عنوان «تنها صفحه رسمی در اینستاگرام» ذکر شده، بارگزاری شده است هست. اغلب تصویر هایی که در این صفحه منتشر شده، مربوط به دیدارهای مردمی، دیدار با دیگر مدیران و تصویر های فضاهای شهری است که در زیر آنها اغلب متن هایی بلند از صحبت های شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در تاریخ ها و مباحث متفاوت نوشته شده. تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و اشخاص غیرسیاسی مانند منصور پورحیدری، داود رشیدی، اشرف قندهاری (از بنیان گذاران کهریزک) و حمید سبزواری، از پست های متنوع و متفاوت این صفحه است.

در یکی از این پست های غیرسیاسی، تصویری از ابراهیم حاتمی کیا و پرویز پرستویی انتشار یافته و زیر آن با درج تاریخ 19 بهمن ماه 94، اینطور نوشته شده است است: جمعه شب «بادیگارد» را در جشنواره فیلم فجر دیدم. فیلم صادقانه ای بود – رویکرد انقلابی داشت و در عین حال با دیدن همه ابعاد، اشکالاتی که در طول وقت در بدنه نظام نفوذ کرده را نیز نشان داد…»

هاشمی طبا؛ تازه وارد اینستاگرام

عمر فعالیت اینستاگرامی سیدمصطفی هاشمی طبا تا تاریخ 6 اردیبهشت ماه که این گزارش نوشته شد، تنها به سه روز می رسد. در همین سه روز، دو هزار و 663 نفر صفحه منتسب به او را فالوو کرده اند.

هاشمی طبا هشت نفر را دنبال کرده هست؛ صفحه ای راجع به امام خمینی (ره)، صفحه خبری آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، جواد ظریف و صفحه پیروان پیر جماران که هیچ یک از این هشت نفر در برابر او را دنبال نکرده اند و با توجه به وقت کوتاه فعالیت هاشمی طبا در اینستاگرام چندان عجیب به نظر نمی رسد.

هاشمی طبا تا تاریخ ششم اردیبهشت ماه تنها 5 پست به اشتراک گذاشته سه پست آن تصویری از خودش در پشت میز کار همراه با متنی انتخاباتی انتشار یافته و در دو پست دیگر هم جدول پخش تبلیغاتی و برنامه های او را با مخاطبان به اشتراک گذاشته است.

هاشمی طبا در زیر اسم خود در اینستاگرام نوشته است: حفظ سرزمین ایران، اصلاح کشاورزی، پیگیری به مردم محروم و ایجاد اشتغال.

میرسلیم؛ بدون صفحه مشخص

مصطفی آقا میرسلیم چندین صفحه هواداری دارد که بعضی از آن ها خود را تنها صفحه رسمی او می دانند. یکی از این صفحه ها که با بیش از 30هزار و 800 فالوور، بیشترین تعداد دنبال کننده را در صفحه های هم نام او دارد، صفحه ای شخصی و بسته هست؛ یعنی تا شما را قبول نکند، نمی توانید پست های او را ببینید. این صفحه را فالو کردیم تا پست هایش را ببینیم، ولی متاسفانه تا تنظیم این گزارش، مورد قبول ادمین آن قرار نگرفتیم. این صفحه تنها پنج نفر را فالو کرده است و 95 پست نیز به اشتراک گذاشته که جهت ما قابل دیدن نیست. از آن جا که این صفحه شخصی هست، می توان حدس زد که یا صفحه مهم میرسلیم نیست و یا مدت زیادی است که سری به آن نزده اند.

دو صفحه دیگر از میرسلیم در اینستاگرام پیدا کردیم که به وسیله صفحه حزب موتلفه فالو شده است بود. یکی از آن ها با نام حامیان مهندس میرسلیم است که 1907 دنبال کننده دارد و 14 نفر را نیز دنبال کرده است که صفحه هایی راجع به امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای به چشم می خورد و در کنار این ها دو صفحه از حزب موتلفه و صفحاتی را با مباحث دفاع مقدس و حزب الله را فالوو کرده است.

صفحه دیگر فالو شده است به وسیله حزب موتلفه که خود را تنها صفحه رسمی مهندس سیدمصطفی آقا میرسلیم نامیده، شش هزار و 576 نفر فالوو دارد که 190 نفر را هم دنبال کرده هست. البته از میان این 190 نفر به ندرت می توان صورت یا صفحه معروفی پیدا کرد. این صفحه، تاکنون 120 پست به اشتراک گذاشته است.

واژه های کلیدی: تصویر | تصویری | جهانگیری | حسن روحانی | اینستاگرام | دکتر روحانی | ریاست جمهوری | هاشمی رفسنجانی | صفحه اینستاگرام | پست اینستاگرامی | استوری اینستاگرام

نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

نامزد‌های ریاست‌جمهوری کشور عزیزمان ایران در اینستاگرام چگونه فعالیت می‌کنند؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs